نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: تحصیل و زندگی در قرقیزستان

 1. #1
  ApplyAbroad Veteran
  sepehr_jun آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  رشته و دانشگاه
  Petroleum Engineering science of Drilling and Extraction
  ارسال‌ها
  526

  پیش فرض تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  براي تحصيل در دانشگاه هاي دولتي همه ساله در دبيرستانهاي اين كشور كنكوري برگزار مي گردد كه پذيرفته شدگان به دانشگاه را پيدا مي كنند و در دانشگاه هاي غير دولتي نيز فرد تقاضاي كتبي خود را به دانشگاه مورد نظر ارايه و پس از احراز شرايط قرار دادي فيمابين آنها به امضاء مي رسد كه به فرد اجازه ادامه تحصيل را مي دهد . اتباع خارجي نيز با ارايه مدارك تحصيلي، تقاضا، گذراندن آزمون هايي در زمينه رشته اي كه مي خواهند ادامه تحصيل دهند و علاوه بر آن گذراندن آزمون زبان روسي و يا قرقيزي مي توانند به تحصيل در دانشگاه هاي قرقيزستان بپردازند. بهمين منظور اين افراد قبل از آغاز دروس اصلي، يك ترم 6 ماه را به فراگيري زبان روسي مي پردازند.

  شهریه دانشگاه ها براي شهروندان قرقيزي بين 100 تا 1000 دلار آمريكايي براي هر ترم و براي اتباع خارجي بين 350 تا 1900 دلار براي هر ترم مي باشد. برخي از دانشگاه ها خوابگاه نيز در اختيار دانشجويان قرار مي دهند.

  مدارك سه دانشگاه قرقيزستان مورد تاييد وزارت علوم كشورمان است كه عبارتند از:

  دانشگاه ملي دولتي قرقيزستان،

  دانشگاه فني رزاقوآ (تا سطح كارشناسي ارشد)

  دانشگاه روسي- قرقيز اسلاوياني (تنها تا سطح كارشناسي)
  دانشگاهای موجود در قرقیزستان

  جمهوري قرقيزستان داراي 32 دانشگاه دولتي و 20 دانشگاه غير دولتي است كه مجموعا در حدود 200 هزار دانشجو در آنها مشغول به تحصيل مي باشند. برخي از مهمترين دانشگاه ها و مراكز علمي عالي قرقيزستان عبارتند از:

  مؤسسه آموزشي وابسته نهاد رياست جمهوري،

  دانشگاه علوم انساني،

  دانشگاه ملي قرقيزستان،

  آكادمي علوم پزشكي،

  موسسه آموزشي معدن و متالورژي،

  دانشگاه تربيت مدرس آرابايف،

  دانشگاه بين المللي قرقيزستان،

  دانشگاه تركي- قرقيزي ماناس،

  دانشگاه فني قرقيزستان،

  هنرستان عالي موسيقي،

  دانشگاه روسي- قرقيزي اسلاوياني

  ، دانشگاه آمريكايي آسياي مركزي،

  آكادمي علوم ديپلماتيك وابسته به وزارت امور خارجه،

  دانشگاه اسلامي.


 2. #2
  ApplyAbroad Veteran
  sepehr_jun آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  رشته و دانشگاه
  Petroleum Engineering science of Drilling and Extraction
  ارسال‌ها
  526

  پیش فرض پاسخ : تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  هزینه های زندگی در قرقیزستان

  سكونت:

  - آپارتمان: عمده آپارتمانهاي مورد استفاده در بيشكك قديم ساخت و ساختمانهاي نوساز محدود مي باشد ولي ساختمانهاي قديمي نيز بصورت اساسي بازسازي و مورد استفاده قرار مي گيرد. هزينه خريد يك آپارتمان 2 خوابه متوسط در مركز شهر بيشكك بين 15 تا 25 هزار دلار و هزينه اجازه چنين آپارتماني بين 350 تا 800 دلار مي باشد. ولي در مناطقي كه از مركز شهر كمي فاصله دارند هزينه اجاره بين 150 تا 350 دلار نيز وجود دارد و در مناطق حاشيه از اين ميزان نيز كمتر مي باشد. در سالهاي اخير آپارتمانهايي جديد ساخته شده كه هزينه اجاره آنها بالاتر از 1000 دلار مي باشد. اجاره يك شبانه روز يك آپارتمان متوسط بين 10 تا 35 دلار متغير مي باشد.

  - ساخت و خريد منازل مسكوني: ساخت واحدهاي آپارتماني در سطح شهر بيشكك بصورت متوسط بين 200 تا 350 دلار هزينه دارد ( براساس كيفيت، متراژ و محل آن در بيشكك) كه بين 330 تا 500دلار نيز به فروش مي رسد.

  - پاركينگ ماشين: ساختمانهاي قديمي بصورت مجتمع هاي پر جمعيت مي باشد كه فاقد پاركينگ جهت اتومبيل هستند و براي رفع اين مشكل، علاوه بر استفاده از پاركينگهاي عمومي كه در مناطق مختلف شهر بيشكك وجود دارند و هزينه يك شبانه روز آنها 10 صوم مي باشد، اتاق هاي فلزي در محوطه هاي باز جلوي ساختمانها با مجوز شهرداري ايجاد شده كه هزينه ماهيانه بين 350 تا 800 صوم متغير است و قيمت آنها به هيچ چيز جزء توافق مالك و مستاجز بستگي ندارد.

  غذايي:

  - گوشت: در جمهوري قرقيزستان گوشت گوسفند هر كيلو بين 130 تا 135 صوم‌، گوشت گوساله 115 تا 125 صوم و گوشت مرغ 115 تا 125 صوم مي باشد. در اين جمهوري گوشت بصورت گرم و گوشت مرغ عمدتا بصورت منجمد عرضه مي گردد. در قرقيزستان ماهي به سه صورت « رودخانه اي » ، « پرورشي » ، « ماهي درياچه ايسی كول » وجود دارد كه شبيه ترين ماهي موجود در بيشكك با ماهي هاي مصرفي در كشورمان « سوداك» نام دارد كه قيمت آن بر اساس اندازه آن متفاوت از 90 تا 150 صوم مي باشد ، ماهي ديگري كه مورد استفاده است « فارل» نام دارد كه تقريبا گرانترين ماهي موجود است كه پس از پخت شبيه جوجه كباب مي شود

  - تخم مرغ :

  هر عدد تخم مرغ 3 صوم مي باشد كه به 2 صورت رسمي و غيررسمي عرضه مي گردد.

  - آب:

  در قرقيزستان علي رغم فراواني منابع آبي ، به دليل وجود املاح فراوان و نبود سيستمهاي مدرن تصفيه و لوله كشي هاي نامناسب آب شرب ، آب لوله كشي قابل مصرف شرب نمي باشد و جهت تهيه غذا وچاي و ساير موارد استفاده‌، بكار گرفته مي شود و آب آشاميدني بصورت بسته بندي در بطريهاي نيم ، 1 و5 ليتري با گاز و بدون گاز عرضه مي شود كه قيمت آن به ترتيب 10، 15 و 40 صوم مي باشد ( قيمت 5 ليتري در فروشگاه هاي مختلف از 40 تا 45 صوم متغير است)

  - ميوه :

  در قرقيزستان برخي ميوه ها بصورت عددي و برخي بصورت كيلويي عرضه مي شود موز، كيوي و ليموترش بصورت عددي كه قيمت آن بين 9 تا 12 صوم متغير است، عرضه مي گردد. پرتقال و نارنگي عمدتا از چين، تركيه و ايران وارد مي گردد و قيمت آن در فصول مختلف از 40 تا 80 صوم متغير است.

  -سبزيجات:

  در قرقيزستان تنوع سبزي بمانند ايران وجود ندارد و گونه هاي محدودي كه وجود دارد، گران مي باشد. بعنوان مثال كاهو در بسته هاي بسيار كوچك عرضه مي گردد كه هر بسته 5 صوم قيمت دارد. ساير سبزيجات نيز بصورت بسته هاي كوچك با همين قيمت عرضه مي گردد. سيب زميني در فصول مختلف از 3 تا 15 صوم عرضه مي گردد و گوجه و پياز نيز همين وضعيت را دارند.

  - برنج:

  به دليل اينكه در سبد غذايي مردم قرقيزستان گوشت در رديف اول قرار دارد و برنح مصرف كمي دارد، برنج مرغوب به گونه اي كه در كشورمان عرضه مي گردد، وجود ندارد و ايرانيان مقيم نياز خود را از ايران تامين مي نمايند. بهترين نمونه برنج موجود تايلندي است و ساير نمونه ها محلي، چيني، كره اي ، افغاني، ازبكي و پاكستاني مي باشد كه قيمتهاي آن از 25 تا 70 صوم متغير است. بهترين برنج محلي به نام «ازگين» است كه داراي دانه هاي سرخ رنگ تقريبا شبيه به گندم است و هر كيلو بين 60 تا 70 صوم عرضه مي گردد.

  -نان:

  نان در سبد غذايي قرقيزستان جايگاه دوم و سوم را دارد و با نام هاي «ليپروشكا و توقوچ» عرضه مي گردد و قيمت آن بصورت «ليپروشكا كوچك» 5 صوم وبزرگ 15 صوم مي باشد. در رستورانهاي سطح شهر نيز نان تازه و داغ«لواش» به مشتريان عرضه مي گردد.

  -نوشيدني:

  در فروشگاه ها و رستورانهاي شهر بيشكك مي توان نوشيدني هاي متنوعي را تهيه و مورد استفاده قرار داد: «نوشابه هاي گازدار(كولا)»، «ماء الشعير بدون الكل (بيزالكل پيوا»، آبميوه (سوك)»، دوغ (ايران)». علاوه بر اين موارد، در اين شهر نوعي نوشيدني محلي از گندم تحت عنوان «شورو» (shoro) عرضه مي گردد كه خواص تغذيه اي متنوع و بسيار خوبي دارد. علاوه بر شورو، آرشان نيز وجود دارد كه شبيه شورو است ولي با اين تفاوت كه كمي شيره بادام نيز درترکیب آن وجود دارد که طعم بهتر نسبت به شورو ایجاد کرده است.

  نوعی نوشیدنی روسی نیز تحت عنوان«كوواس» وجود دارد.

  - ساير هزينه هاي اقامتي:

  سيستم گرمايي در بيشكك بصورت مركزي است و آب گرم با استفاده از شبكه لوله كشي شهري به منازل منتقل و با استفاده از شوفاژهاي خانگي، گرما به منازل و واحدهاي مسكوني و تجاري و اداري منتقل می گردد. هزینه برای منازل اگر کنتور نداشته باشند به ازای هر خانوار در ماه 60/57 صوم و اگر كنتور داشته باشند براي هر متر مكعب 12 صووم در ماه است. اين تعرفه براي ادارات و سازمانهاي دولتي و خصوصي ماهيانه 534 صووم بعلاوه 20 درصد ماليات است. در سال به مدت يكماه از دهه سوم مي تا پايان نيمه اول ژوئن(اواخر ارديبهشت تا اواخر خرداد) بمنظور جرم گيري لوله ها، آب گرم شهر قطع مي گردد كه در اين زمان از آب گرمكن هاي خانگي استفاده مي گردد. هزينه گاز يكي از گران ترين هزينه هاي شهري است و تنها مورد استفاده آن در منازل نيز پخت غذا مي باشد و جهت گرماسازي هوا از آن استفاده نمي شود و تعرفه آن اگر كنتور وجود نداشته باشد به ازاي تعداد افراد خانواده براي متر مكعب68/3 صووم و براي ادارات و شركت ها 24/4 صووم است. البته از اواخر سال 2004 اقدام به نصب كنتورهاي گاز در منازل نمودند . برق در قرقيزستان ارزان و نرخ مصارف خانگي و صنعتي تفاوت چنداني با يكديگر ندارد و هر كيلووات 62 تین (در حدود 150 ريال) مي باشد. هزينه آب سرد در صورتي كه كنتور وجود نداشته باشد به ازاي افراد خانواده بر هر نفر ماهيانه 39/15 صووم و در صورت وجود كنتور هر متر مكعب 62/1 صووم است كه اين مبلغ براي اماكن تجاري و دولتي 95/3 صووم است.


 3. #3
  ApplyAbroad Veteran
  sepehr_jun آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  رشته و دانشگاه
  Petroleum Engineering science of Drilling and Extraction
  ارسال‌ها
  526

  پیش فرض پاسخ : تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  هشدارهاي لازم

  - از تردد در ساعات پاياني شب در اماكن خلوت و تاريك حتي الامكان خودداري گردد.
  - در صورت عدم آشنايي به زبان و موقعيت محل ،بدون همراه آشنا به زبان و محل ، از تردد در اماكن بسيار شلوغ خودداري گردد
  - در حفظ و نگهداري مدارك و اسناد هويتي خود نهايت دقت صورت گيرد
  - در هنگام تردد در مكانهاي شلوغ نظير بازارهاي اوش و تالچوك ( دوردوي بازار) مراقب مبالغ و مدارك موجود در جيب خود باشيد
  - حتي الامكان از تبديل ارزهايي نظير دلار و يورو به ارز محل در اماكن پر جمعيت و همچنين نشان دادن تمام موجودي خود در اينگونه مكانها در هنگام خريد خود ، خودداري گردد
  - هنگام تبديل ارز ، در درست بودن مبلغ دريافتي در حضور صراف اطمينان حاصل كنيد
  - در هنگام تردد در شهر در صورت مشاهده مبالغ قابل توجه پول نقد ، از برداشتن آن جدا خودداري گردد. در اينگونه موارد افرادي در كمين نشسته و پس از برداشتن مبلغ فوق با مراجعه به شما مدعي مي شوند كه مبالغ يافته شده توسط شما ، متعلق به آنها بوده و ميزان آن نيز به مراتب بيشتر بوده است
  - صرف برخورد دوستانه همراه محلي ، موجب اعتماد و سپردن و به امانت گذاشتن پول و كالاهاي شما به آنها نشود و قبل از آغاز همكاري به افراد محلي حتما مراتب را به سفارت اعلام و از سلامت افراد مورد نظرتان مطمئن شويد
  - با در اختيار داشتن شماره تلفن و آدرس سفارت با بروز اولين مشكل تماس حاصل و يا مراجعه نماييد
  تلفن : 621289
  آدرس : بيشكك ، خيابان رزاقوا، شماره 36


 4. #4
  ApplyAbroad Veteran
  sepehr_jun آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  رشته و دانشگاه
  Petroleum Engineering science of Drilling and Extraction
  ارسال‌ها
  526

  پیش فرض پاسخ : تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  اطلاعات عمومی درباره قرقیزستان

  وسعت : 95 هزار كيلومتر مربع ( تقريبا برابر با انگلستان) /جمعيت: 135/5 ميليون نفر/ پايتخت: بيشكك (808 هزار نفر)
  - تعداد استانها : 7استان شامل چوي، ايسي كوول، نارين، تالاس، باتكن، اوش،‌جلال آباد.
  - زبان اصلي: روسي، قرقيزي/مذهب: اسلام/نوع حكومت : جمهوري (لائيك)
  گروه هاي جمعيتي قرقيزستان: قرقيز(9/64%)، ازبك (8/13%)، روس (5/12%) و دونگن (گروهي از چين) ، اويغور،اوكرايني و ساير (8/8%)
  گروه هاي مذهبي : مسلمان (75%)، مسيحي ارتدوكس (20%) و ساير مذاهب (5%)
  -
  - رئيس جمهور:كورمان بيگ باقي اف/ نخست وزير: فليكس قولوف/ تعداد اعضاء پارلمان : jogorko kenesh : 75 نفر
  - كابينه دولت: متشكل از نخست وزير، 1 معاون اول و 2 معاون نخست وزير،13 وزير، 4 رئيس كميته
  - احزاب: داراي بيش از 40 حزب است، مهمترين احزاب: كمونيست قرقيزستان، كمونيستهاي قرقيزستان، كشور من، دموكرات ترقي خواه ارك، آتامكاناك، جمهوريخواه، عار و ناموس.
  - واحد پول: صوم قرقيزستان (KGS)، هر 100 تيني=1 صوم، مسكوكات در كشور وجود ندارد.

  پايتخت قرقيزستان
  پايتخت جمهوري قرقيزستان شهر بيشكك است كه جمعيت آن بر اساس آمار سال 2005 ميلادي 809 هزار نفر بوده است كه با نواحي حاشيه اي آن تا 1 ميليون نفر نيز مي رسد. بيشكك كنوني، در محل نقطه اي بسيار كوچك در مسير جاده ابريشم واقع شده است. اين مكان آخرين نقطه قبل از ورود به كوههاي تيان شان و پس از آن ورود به چين محسوب مي شد كه در قرون 6 تا 12 ميلادي جول (jul) ناميده مي شد. در سال 1825 خان ازبك در مكان كنوني استحكامات نظامي كوچكي ايجاد كرد و اين نقطه يكي از 35 دژ نظامي اين حكومت در منطقه بود، 16 سال پس از تصرف اين منطقه توسط روس ها كه در سال 1962 اتفاق افتاد، در اين مكان بنايي جديد ساخته شد. بناي اوليه شهر كنوني بيشكك در سال 1878 بعنوان يك دژ نظامي متعلق به روسيه تحت نام «پيشپك» (pishpek) گذاشته شده است. رونق واقعي شهر بيشكك نيز از اين تاريخ شروع شد چون تا پيش از اين سال مركزيت منطقه شمال قرقيزستان در شهر تكماك قرار داشت ولي در اين سال بسياري از تاسيسات اداري و مسكوني اين شهر بر اثر سيل هاي متعدد تقريبا تخريب شد و بالاجبار مركزيت سياسي و اداري منطقه شمال قرقيزستان به بيشكك منتقل گرديد. در فاصله زماني 1926 و 1991 نام اين شهر بر اساس نام يكي از رهبران انقلاب بولوشويكي روسيه، ميخائيل فرونزه كه از نزديكان لنين و متولد بيشكك كنوني بود و در جريان انقلاب 1905 و 1917 و شورش هاي داخلي دهه 1920 نقش بسيار چشمگيري داشت، به نام «فرونزه» ناميده مي شد. واژه بيشكك به معني وسيله اي شبيه مشك است كه براي درست كردن نوشيدني ملي قرقيزها بنام «كوميز» (kumis) (از زدن طولاني مدت شير بدست مي آيد) استفاده مي شده است. اين وسيله ابتدا از چرم ساخته مي شد ولي بعدها نمونه چوبي آن نيز تهيه شد. البته صاحبنظران قرقيزي اين موضوع را كه نام پايتخت كشورشان ازاین وسیله گرفته شده باشد را رد می کنند و معتقدند اصالت این نام به واژه معني پيشكوه برمیگردد که در واقع به معنی پشت کوه می باشد .
  بيشكك از مهمترين مراكز صنعتي در دوره شوروي بود و علاوه بر آن مهمترين مراكز آموزشي نظامي شوروي نيز در اين شهر قرار داشت و حسني مبارك رئيس جمهور مصر تحصيل كرده يكي از مراكز آموزش نظامي شهر بيشكك است.


  مذهب در قرقيزستان
  براساس قانون اساسي قرقيزستان دولت اين كشور سكولار است و هيچ مذهبي در اين كشور حاكميت ندارد هر چند 75 درصد از مردم مسلمان اند. تشكيل و فعاليت احزاب مذهبي در اين كشور ممنوع است ولي موسسات مذهبي مي توانند ثبت و فعاليت نمايند. گرايشات مذهبي در جنوب بيشتر و در شمال كمرنگ است. در قرقيزستان گروه هاي مذهبي مختلفي از قبيل شامانسيم، زرتشت، بودائيسم، مسيحيت، ماني يسم، مسيحيت ارتدوكس روسيه، پروتستان، كاتوليك رومن، اسلام، يهوديت و بهايي فعال مي باشند. غلبه مذهبي در قرقيزستان با اسلام است و در هنگام اذان شما صداي اذان را از اغلب مساجد مي شنويد و روزهاي جمعه نيز در مسجد جامع شهر بيشكك نماز جمعه با شكوه خاصي برگزار مي گردد. اداره امور مذهبي را در قرقيزستان اداره مفتيات برعهده دارد كه مفتي آن از سوي رئيس جمهور تعيين مي شود


  دوره خدمت سربازي در جمهوري قرقيزستان
  جوانان قرقيزي بايد در فاصله سن 18 سالگي تا 27 سالگي دوره خدمت زير پرچم را به مدت 1 سال بگذارنند. از ابتداي سال 2006 دوره سربازي به يكسال كاهش پيدا كرد پيش از آن در صورتي كه فرد داراي تحصيلات دانشگاهي مي بود، اين دوره 1 ساله بود و درغير اينصورت دوره 5/1 ساله بود.

  پرچم و سرود ملي قرقيزستان
  پرچم قرقيزستان زمينه هاي تمام قرمز رنگ دارد كه در وسط آن آفتابي به رنگ زرد نقش بسته كه 40 خط در اطراف اين آفتاب وجود دارد كه نماد 40 قبيله قرقيز است كه براي اولين بار با استقرار در سرزمين كنوني قرقيزستان تشكيل دهنده قرقيزستان بوده اند. در مركز اين آفتاب نيز نقشي از توندوك (TUNDUK) در آن وجود دارد. توندوك دريچه بالاي يورت است. سرود ملي قرقيزستان نيز 5/1 دقيقه است و از اشعار حماسي ماناس گرفته شده است. ترجمه اين اشعار به زبان هاي ديگر بسيار دشوار است.

  وضعيت بهداشتي و پزشكي
  بصورت كلي وضعيت پزشكي و بهداشتي در قرقيزستان بسيار ضعيف و به دليل فقدان نظام بيمه اي كارآمد ، داراي هزينه بالايي است و با توجه به توان مالي پايين اكثريت ، درمان سنتي رونق قابل توجهي دارد. بيمارستانها و مراكز درماني در ساختمانهايي قديمي و غالبا غير بهداشتي مي باشد و دارو نيز گران‌، ولي از نظر كيفيت مناسب است. هزينه پذيرش در بيمارستانهاي عمومي بین 25 تا 50 صوم وبرای پزشکان خصوصی بین 100 تا 350 صوم و هزینه مراجعه پزشک وپرستار به منزل بين 100 تا 150 صوم مي باشد. اتباع قرقيزستان هزينه بسيار ناچيزي بابت خدمات پزشكي پرداخت مي كنند. ولي آنچه كه در سطح شهر بيشكك چشمگير است وجود واحدهاي بسيار زياد داروخانه است. اخيرا مراكز درماني ، بالاخص در زمينه دندانپزشكي با استانداردهاي بالا ايجاد شده كه البته هزينه هاي آن براي اتباع خارجي با ارز دلار محاسبه مي گردد. در مقايسه با ايران به نظر مي رسد از نظر دندانپزشكي در شرايط بهتر و در ساير زمينه ها مخصوصا اورتوپدي در وضعيت پايين تري قرار دارند.

  در شهر بيشكك آمبولانسهايي بصورت اورژانس مجهز به پزشك و امكانات درماني اوليه پيش بيني شده كه بصورت شبانه روزي با شماره تلفن سه رقمي 151 به منازل مراجعه و تعرفه آن براي كليه خدمات درماني اورژانس 430 صوم مي باشد


  زبان قرقيزي
  زبان قرقيزي ريشه تركي دارد. گفته مي شودنخستين بار زبان قرقيزي در قرن 8 ميلادي و پس از مهاجرت اقوام قرقيز از نواحي سيبري به سرزمين كنوني قرقيزستان شكل گرفته است. تا سال 1923 الفباي عربي مورد استفاده قرار مي گرفت. هنوز نيز اقوام اويغور در مرز چين از اين رسم الخط استفاده مي كنند. در سال 1924 رسم الخط عربي جاي خود را به رسم الخط تركي داد و از سال 1940 رسم الخط سرليك جايگزين رسم الخط عربي شد. زبان با حروف سرليك براي اولين بار در سال 1940 معرفي شد.
  -
  - اختلاف ساعت با ايران: 5/2+( قرقيزستان جلوتر از ايران است)
  دماي هواي در بيشكك در طول سال: بين 35+ و 20- (متوسط سالانه بارش باران 380 ميلي متر)


  شبكه هاي تلويزيوني و راديويي
  در قرقيزستان 5 شبكه محلي وجود دارد و علاوه بر آن يك شبكه كابلي بنام آلا تي وي نيز وجود دارد كه 60 شبكه تلويزيوني ( عمدتا روسي زبان/ البته كانالهاي عربي زبان ، چيني ، تركي ، انگليسي ، ايتاليايي ، آلماني و فرانسوي نيز در آن وجود دارد ) را با هزينه ماهيانه حدود 10 دلار به مكانهاي مورد درخواست منتقل مي كنند. حدود 8 شبكه راديويي نيز در قرقيزستان فعال است

  برخي شبكه هاي راديويي و تلويزيوني : آلماز ( راديو) ، ماكس (راديو) ، پيراميد( راديو/ تلويزيون ) ، NBT (ان.و.ت تلويزيون) ، كوورت ( تلويزيون) ، آسياسنتر( راديو) ، راديو اروپا ، هيت اف ام (راديو) ، اوكي راديو ، ماناس (راديو/ وابسته به دانشگاه تركي ماناس ) ، آتو راديو، راديوشانسون‌، راديو رترو، مير (راديو/ تلويزيون)

  برخي از جرايد قرقيزستان :
  عالم(قرقیزی/خصوصی/روز انتشار سه شنبه و جمعه‌، گیم(قرقیزی/خصوصی/ روز انتشار سه شنبه و جمعه‌

  آكي پرس ( روسي/ خصوصي انتشار : ماهيانه ) ،

  بيشكك آبزرور (انگليسي / خصوصي/ روزهاي انتشار : چهارشنبه ) ،

  دلانومر (روسي / خصوصي/ در مورد داستانهاي و حوادث جنايي/ روزهاي انتشار : پنجشنبه ) ،

  مايااستاليتسا (روسي / خصوصي/ روزهاي انتشار: سه شنبه ، پنجشنبه و جمعه ) ،

  تايمز آسياي مركزي (انگليسي / خصوصي/ روزهاي انتشار : چهارشنبه ) ،

  عصر بيشكك ( روسي / خصوصي/ روزهاي انتشار : تمام روزهاي هفته به غير از روزهاي تعطيل )

  برخي خدمات جاري مورد نياز
  - صرافي ( آبمن پونك و يا آبمن والوت Abmenni ponkt or abmen valoot ) در سطح شهر بيشكك مغازه هايي را مي بينيد كه در پياده روها تابلويي را گذاشته اند كه نرخ برابري ارزهاي مختلف مانند دلار ، يورو و روبل روسيه و برخي ارزهاي كشورهاي همسايه قرقيزستان را اعلام كرده اند در اين مكانها كه تعداد آنها مخصوصا در مناطق مركزي شهر بيشكك زياد است ، مي توانيد دلار و يا يورو خود را با ارز محل تعويض نماييد. پول ايران در قرقيزستان و در صرافي هايي آن تعويض نمي شود
  - خشكشويي : (خيمچيستكا / khimchistka ) : تعداد آنها در شهر محدود است. كيفيت كار آنها نيز خوب نيست و اصولا توصيه نمي شود
  - تعمير كفش ( ريمونت آبووي / rimont abovi ) : در سطح شما بصورت محدود به مغازه هايي روبرو مي شويد كه تعمير كفش مي كنند ولي در اوش بازار ، قسمتي وجود دارد كه عده اي نشسته اند و تعمير كفش انجام مي دهند. به دليل وفور كفش هاي ارزان قيمت چيني اصولا تعمير اساسي كفش چندان صورت نمي گيرد
  - خياطي و تعمير لباس ( پارتنووي/ Partnooy ): در اين ارتباط نيز مراكزي در سطح شهر بيشكك وجود دارد كه اقدام به تعمير لباس مي كنند. در مراكز تجاري اصلي شهر وجود دارند و برخي از افراد نيز بصورت غير رسمي در منازل خود اقدام به اين كار مي كنند.
  - آرايشگاه ( پريك ماخير parikmakhir ) : در سطح شهر فراوان دیده مي شوند و اغلب صاحبان آنها نيز خانم مي باشند ولي برخي نيز وجود دارند كه توسط اتباع مرد تاجيك و ترك اداره مي شود. قرقيزها به آرايشگاه « چچ ترچ» مي گويند .

  در قرقيزستان مدرسه ايراني امام خميني « ره» نيز زير نظر سفارت جمهوري اسلامي ايران فعال است و در تمام مقاطع تحصيلي دانش آموز مي پذيرد و معلمان آن نيز اعزامي از سوي وزارت آموزش و پرورش كشورمان مي باشد  تعطيلات رسمي قرقيزستان عبارتند از:
  - اول ژانويه: آغاز سال جديد ميلادي (11دي) (در شب ژانويه از ساعت 23 الي 30: 00 جشن و نورافشاني در ميدان آلاتور برقرار است)
  - 7 ژانويه: روز كريسمس (17 دي )
  - 23 فوريه : روز مدافعات سرزمين مادري (4 اسفند)
  - 8 مارس: روز زن (17 اسفند )
  - 21 مارس: اول نوروز( اول فروردين) ( دراين روز مردم از ساعت 10 صبح در ميدان آلاتو گردهم مي آيند و جشن و پايكوبي مي كنند، سمنو مي پزند، لباسهاي نو مي پوشند و به ديدار يكديگر مي روند.)
  - 1 مي : روز كارگر (11 ارديبهشت)
  - 5 مي : روز قانون اساسي (15 ارديبهشت)
  - 9 مي: روز پيروزي (19 ارديبهشت)
  - 31 آگوست: روز ملي (روز استقلال) (9 شهريور)
  - 7 نوامبر: انقلاب بزرگ سوسياليسيتي اكتبر (16‌آبان)
  - 2 روز تعطيلات مذهبي: اعياد فطر و قربان‌(در روز عيد در ميدان آلاتو نماز عيد فطر برپاست و در روز عيد قربان نيز مردم در اين ميدان جمع مي شوند و مسئولين كشوري و سفراري كشورهاي اسلامي سخنراني مي كنند.)
  تلفن هاي ضروري:
  - آتش نشاني: 101
  - اورژانس : 103
  - مخابرات : 109و160

  - تصادف در شهر بيشكك:530181

  - پليس :102 امداد 161
  - امور گاز: 104
  - خدمات پ63زشكي: 151
  - تصادفات در جاده ها: 630900 و0901


 5. #5
  ApplyAbroad Veteran
  sepehr_jun آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  رشته و دانشگاه
  Petroleum Engineering science of Drilling and Extraction
  ارسال‌ها
  526

  پیش فرض پاسخ : تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  سفر به قرقيزستان


  تمامي افراد خارجي كه وارد قرقيزستان مي شوند مي بايست داراي ويزاي اين كشور باشند (البته بر اساس موافقت نامه هاي دو جانبه قرقيزستان با برخي از كشورها، اتباع اين كشورها نيازي به ويزا ندارند. از جمله: آذربايجان ، آلباني، ارمنستان، بلاروس، بلغارستان، بوسني،گرجستان، قزاقستان، كره شمالي، كوبا، مالزي، مولداوي، لهستان، روسيه، روماني، اسلواكي، اسلواني، ويتنام، تاجيكستان، تركيه (تا يكماه)، اوكراين، كرواسي، چك، يوگسلاوي، ژاپن) اتباع گروهي از كشورها نيز هستند كه مي توانند پس از سفر به قرقيزستان اقدام به اخذ ويزا (1 ماهه) نمايند كه عبارتند از: استراليا، اتريش، بلژيك، انگلستان، آلمان، يونان، دانمارك، اسرائيل، ايرلند، ايسلند، اسپانيا، ايتاليا، قبرس، كره، ليختن اشتاين، لوكزامبورگ، مالت، موناكو، هلند، نروژ، نيوزلند، پرتغال، آمريكا، فنلاند، فرانسه، سوئيس، سوئد. سفر به قرقيزستان با اخذ ويزاي سياسي، دولتي، اوردينري (1 ساله است كه تا 5 سال هر سال قابل تمديد است)ويزاي سرمايه گذاري (كه 1 تا 5 ساله صادر مي گردد) توريستي (1 ماهه) و ترانزيتي (5 روزه) امكان پذير است. فرد دارنده ويزا بايد حداكثر تا 5 سال هر سال قابل تمديد است.)، ويزاي سرمايه گذاري ( كه 1 تا 5 ساله صادر مي گردد)، توريستي (1 ماهه) و ترانزيتي (5 روزه) امكان پذير است . فرد دارنده ويزا بايد حداكثر تا 5 روز پس از ورود به قرقيزستان گذرنامه خود را ممهور به مهر وزارت كشور قرقيزستان بنام « مهر آوير» نمايد. هزينه اين عمل 100 صووم مي باشد. اين اقدام در واقع ثبت حضور اتباع خارجي در قرقيزستان است . تاخير در آن مشمول پرداخت جريمه مي شود


 6. #6
  ApplyAbroad Veteran
  sepehr_jun آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  رشته و دانشگاه
  Petroleum Engineering science of Drilling and Extraction
  ارسال‌ها
  526

  پیش فرض پاسخ : تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  منبع : سایت www.cerokg.com


 7. #7

  پیش فرض پاسخ : تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  با سلام
  از این که sepehr_jun این قدر کامل توضیح دادن ممنون
  اما چون من این کشورای آسیای میانه رو تا حدودی می شناسم حتی چند سری به یکی از اونا رفتم و از نزدیک دیدمشون به هیچ عنوان این کشورا رو توصیه نمی کنم چون تو تونا تسلط روسیه و اضحه !!!!!!
  به نظر من کشورای آسیای جنوب شرقی صدها بهتر از این کشوراست تو این کشورا ازبکستان از وضعیت بهتری برخورداره اما اونم رو نمی شه با کشورای آسیای جنوب شرقی مقایسه کرد من توصیه می کنم برید مالزی به جای این کشورای اشاره شده

 8. #8
  ApplyAbroad Veteran
  sepehr_jun آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Feb 2009
  رشته و دانشگاه
  Petroleum Engineering science of Drilling and Extraction
  ارسال‌ها
  526

  پیش فرض پاسخ : تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  نقل قول نوشته اصلی توسط abolfazl6678 نمایش پست ها
  با سلام
  از این که sepehr_jun این قدر کامل توضیح دادن ممنون
  اما چون من این کشورای آسیای میانه رو تا حدودی می شناسم حتی چند سری به یکی از اونا رفتم و از نزدیک دیدمشون به هیچ عنوان این کشورا رو توصیه نمی کنم چون تو تونا تسلط روسیه و اضحه !!!!!!
  به نظر من کشورای آسیای جنوب شرقی صدها بهتر از این کشوراست تو این کشورا ازبکستان از وضعیت بهتری برخورداره اما اونم رو نمی شه با کشورای آسیای جنوب شرقی مقایسه کرد من توصیه می کنم برید مالزی به جای این کشورای اشاره شده
  سلام ابوالفضل عزیز

  ببینید دوست عزیزم تحصیل در خارج به معیار های هرفرد بستگی داره. شاید یکی بخواد دنبال کشور ارزون بگرده و به این خاطر سختی های زیادی تحمل کنه.
  یکی به معیار های ظاهری یک کشور دلبسته میشه مثل خیلی ها که آمریکا میرن.
  و ....

  پس شاید شرایط قرقیزستان یا ازبکستان برای خیلی ها خوب باشه و اونجا رو برای تحصیل انتخاب کنن.

  تشکر


 9. #9
  Junior Member
  تاریخ عضویت
  Apr 2016
  ارسال‌ها
  7

  پیش فرض پاسخ : تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  سلام. اطلاعات بسیار خوبی بود. ولی من که از ترسم کلا منصرف شدم از قرقیزستان. ولی یک نکته در تمامی کشورهای اروپایی همینطوریه که فرمودین. و حتی در بیشتر کشورهای آسیایی.

  نقل قول نوشته اصلی توسط sepehr_jun نمایش پست ها
  هشدارهاي لازم

  - از تردد در ساعات پاياني شب در اماكن خلوت و تاريك حتي الامكان خودداري گردد.
  - در صورت عدم آشنايي به زبان و موقعيت محل ،بدون همراه آشنا به زبان و محل ، از تردد در اماكن بسيار شلوغ خودداري گردد
  - در حفظ و نگهداري مدارك و اسناد هويتي خود نهايت دقت صورت گيرد
  - در هنگام تردد در مكانهاي شلوغ نظير بازارهاي اوش و تالچوك ( دوردوي بازار) مراقب مبالغ و مدارك موجود در جيب خود باشيد
  - حتي الامكان از تبديل ارزهايي نظير دلار و يورو به ارز محل در اماكن پر جمعيت و همچنين نشان دادن تمام موجودي خود در اينگونه مكانها در هنگام خريد خود ، خودداري گردد
  - هنگام تبديل ارز ، در درست بودن مبلغ دريافتي در حضور صراف اطمينان حاصل كنيد
  - در هنگام تردد در شهر در صورت مشاهده مبالغ قابل توجه پول نقد ، از برداشتن آن جدا خودداري گردد. در اينگونه موارد افرادي در كمين نشسته و پس از برداشتن مبلغ فوق با مراجعه به شما مدعي مي شوند كه مبالغ يافته شده توسط شما ، متعلق به آنها بوده و ميزان آن نيز به مراتب بيشتر بوده است
  - صرف برخورد دوستانه همراه محلي ، موجب اعتماد و سپردن و به امانت گذاشتن پول و كالاهاي شما به آنها نشود و قبل از آغاز همكاري به افراد محلي حتما مراتب را به سفارت اعلام و از سلامت افراد مورد نظرتان مطمئن شويد
  - با در اختيار داشتن شماره تلفن و آدرس سفارت با بروز اولين مشكل تماس حاصل و يا مراجعه نماييد
  تلفن : 621289
  آدرس : بيشكك ، خيابان رزاقوا، شماره 36

 10. #10
  Junior Member
  تاریخ عضویت
  Apr 2016
  ارسال‌ها
  7

  پیش فرض پاسخ : تحصیل و زندگی در قرقیزستان

  الان که متاسفانه وزارت علوم گفته مدارک پزشکی مالزی و چند تا کشور دیگه رو قبول نمی کنه. به نظرتون آیا کیفیت تحصیل اونجا از ایران پایینتره؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط abolfazl6678 نمایش پست ها
  با سلام
  از این که sepehr_jun این قدر کامل توضیح دادن ممنون
  اما چون من این کشورای آسیای میانه رو تا حدودی می شناسم حتی چند سری به یکی از اونا رفتم و از نزدیک دیدمشون به هیچ عنوان این کشورا رو توصیه نمی کنم چون تو تونا تسلط روسیه و اضحه !!!!!!
  به نظر من کشورای آسیای جنوب شرقی صدها بهتر از این کشوراست تو این کشورا ازبکستان از وضعیت بهتری برخورداره اما اونم رو نمی شه با کشورای آسیای جنوب شرقی مقایسه کرد من توصیه می کنم برید مالزی به جای این کشورای اشاره شده

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •