نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی و علوم مرتبط

 1. #1

  پیش فرض اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی و علوم مرتبط

  ارائه اخبار جدید می تواند برای گرفتن ایده های جدید موثر باشد

 2. #2

  پیش فرض پاسخ : اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی


  کشف جدیدی در مورد ساخت ترکیبات گیاهی


  محققان علوم گیاهی دانشگاه میشیگان، دو ژن و آنزیم جدید در گیاهان گوجه فرنگی پیدا کردند که ترکیبات مونوترپن می­سازند. این ترکیبات بوی متمایزی به برگهای گوجه فرنگی می­دهند.

  به گزارش ایانا و به نقل از ساینس دیلی، سالها محققان تصور می­کردند که گیاهان همیشه از ترکیب خاص geranyl diphosphate برای ساخت مونوترپنها استفاده می­کنند. اما تحقیق جدید دانشگاه میشیگان معلوم کرد که گیاهان گوجه فرنگی از ترکیبی متفاوت یعنی neryl diphosphate برای ساخت مونوترپنها استفاده می­کنند. این تفاوت بسیار ظریف است، اما قطعاً شیوه تحقیق در مورد ترپن (ترکیب مسئول طعم و بو در بسیاری از گیاهان) را تغییر خواهد داد.

  یکی از محققان می­گوید: این کشف، انگاره غالب در مورد شیوه ساخت یک ماده مهم گیاهی را دگرگون خواهد ساخت. سالها بود که فکر می­شد مونوترپنها از راهی خاص ساخته می­شوند. اما ما مواردی را مشاهده کردیم که این طور نبود. ما متوجه شدیم که ترکیبات مذکور در گوجه فرنگی از طریقی که تا به حال کسی فکرش را نمی­کرد، ساخته می­شوند.

  این دو ژن تازه شناسایی شده در گوجه فرنگی، آنزیم­های جدیدی می­سازند که در نهایت ترکیبات مونوترپن را تولید می­کنند.

  ترپنها بزرگترین گروه مولکولی هستند که توسط گیاهان ساخته می شوند. تا به حال دهها هزار ترپن مختلف شناخته شده است. برخی از مهمترین خدمات این ترکیبات، جذب گرده­افشانها، دفع آفات و محافظت از گیاهان مقابل بیماریها می­باشد. ضمن این که طعم و بوی بسیاری از گیاهان (مثل برخی گونه های برگی مانند نعناع و ریحان) به سبب وجود آنها است.

  این کشف جدید به محققان دیگر اجازه می­دهد تا به جستجوی ژنهای مشابه در گیاهان دیگر بپردازند و احتمالاً آنزیمهای جدید دیگری کشف کنند که مونوترپنها را می­سازند و در نهایت راههای جدیدی برای محافظت گیاهان علیه آفات بیابند.
 3. #3

  پیش فرض پاسخ : اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی

  مقاومت یک علف هرز به گلای فوزیت در مزارع سویای آرژانتین

  گسترش سریع کشاورزی صنعتی و جهانی شدن نظامهای تغذیه، زمینه کاهش و تخریب اکوسیستمهای زراعی و در نهایت کاهش تنوع زیستی را فراهم ساخته است.

  به گزارش ایانا و به نقل از ساینس دیلی، محققان به تازگی در مقاله­ ای از پیامدهای مشاهده مقاومت علف جانسون (علف هرزی که بر مزارع سویای اصلاح ژنی آرژانتین تاثیر می­گذارد) سخن به میان آورده­ اند.

  این مقاله که حاصل یک کار تحقیقی مشترک بین دانشگاه بارسلونا، دانشگاه بوینوس آیرس و دانشکده علوم اجتماعی گواتمالا می­باشد، ابتدا به مرور پیشینه زیست محیطی ورود گیاهان بیگانه به آرژانتین و علل تغییر شیوه کشاورزی این کشور طی 20 سال گذشته می­پردازد.

  در این مقاله آمده است که فرآیند نوین سازی کشاورزی آرژانتین منجر به فشرده سازی کشت از طریق بسته­ های فنی پیشرفته شامل استفاده بیش­تر از نهاده­ ها و پذیرش محصولات اصلاح ژنی گردیده است.

  در سال 2007، تولید و قیمت محصول سویا در آرژانتین به دلیل بالا رفتن قیمت سوخت­های زیستی به حد بی­ سابقه­ ای رسید. با این همه، مشاهده علفهای هرز مقاوم به علف­کشها، به توفیق این الگو لطمه وارد ساخت. نتایج این تحقیق از تاثیر اجتماعی- اقتصادی این اتفاق بر کشاورزان و چیرگی گونه­ های بیگانه بر گونه­ های متنوع موجود حکایت دارند.

  محققان نشان دادند که هیچ راهبرد بازدارنده­ ای علیه هجوم علف هرز مذکور (علف جانسون) اتخاذ نشده است. به عوض این کار، از روشی استفاده کرده­ اند که اجازه مصرف بیش­تر گلای فوزیت یا ترکیبی از علف­کشهای جدید را می­دهد.

  محققان، ضرورت بررسی بیشتر تاثیر سیاستهای مناطق دیگر جهان بر مدیریت تنوع زیستی را یادآور شده ­اند و مخصوصاً از دستورالعمل 8 می 2003 اتحادیه اروپا یاد کرده­اند که سبب رونق کشت گیاهان سوخت زیستی جهت تامین سوخت سیستم حمل و نقل گردید.

  گفتنی است، اتحادیه اروپا، بزرگترین وارد کننده سویا از آرژانتین است.
 4. #4
  ApplyAbroad Veteran

  تاریخ عضویت
  Apr 2009
  ارسال‌ها
  1,276

  پیش فرض پاسخ : اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی-تغییر در دانشگاه کشاورزی تهران

  با درود....

  امیدوارم این خبر رو جای بدی عنوان نکرده باشم...

  به نظر شما این تغییر خوبه یا بد؟تبدیل به دو دانشکده به نظرتون مزیتی داره؟
  استاد گروه ما - دکتر ثواقبی - هم رئیس یکی از این دانشکده ها شده که البته عجیب نیست  رؤسای دانشکده های علوم و مهندسی کشاورزی و مهندسی و فناوری کشاورزی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی معرفی شدند

  مراسم تودیع دکتر عبدالهادی حسین زاده رئیس دانشکده سابق علوم زراعی و دامی و دکتر محمد صفری رئیس دانشکده سابق مهندسی بیوسیستم کشاورزی و معارفه دکتر غلامحسین مصاحبی رئیس دانشکده جدید علوم و مهندسی کشاورزی و دکتر غلامرضا ثواقبی رئیس دانشکده جدید مهندسی و فناوری کشاورزی ششم مردادماه در سالن شورای پردیس کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.

  دکتر محمد حسین امید، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی در این جلسه با قدردانی و تشکر از خدمات شایسته رؤسای دانشکده های سابق علوم زراعی و دامی و مهندسی بیوسیستم کشاورزی، تغییرات جدید را مطابق با آخرین نقطه نظرات کارشناسی و اعضاء محترم هیأت علمی پردیس دانست و گفت: در ساختار جدید، ستاد مرکزی پردیس یک ستاد کوچک نظارتی بوده و دخالت چندانی در امور دانشکده ها نخواهد داشت. وی ابراز امیدواری کرد، همکاران عضو هیأت علمی در تشکیلات جدید بتوانند به نحو مطلوبی در ارتقاء سطح علمی پردیس و دانشگاه تهران مؤثر واقع شوند.

  رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به تعداد قابل توجه اعضاء هیأت علمی و سطح علمی بالای دانشکده های جدید ایجاد شده، از قبول مسئولیت رؤسای این دو دانشکده تشکر کرد.

  ایشان با یادآوری کسر بودجه دولت و مسئله جدی بودن خودکفایی در دانشگاه ها تصریح کرد، دانشکده ها باید به بسوی تحقیقات علمی کاربردی و پژوهشهای بنیادی خیز بردارند و در این مورد می توانند مستقیماً با وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و شرکت های خصوصی قرارداد همکاری امضا کنند.

  وی همچنین تشکیل شرکتهای دانشگاهی در گروه های آموزشی را یاد آور شد و از مسئولین گروه علوم دامی بخاطر پیش قدم شدن در این مورد تقدیر و تشکر کرد.

  دکتر امید در بخش دیگری از سخنان خود از رؤسای دانشکده های علوم و مهندسی کشاورزی و مهندسی و فناوری کشاورزی خواست تا قبل از شروع سال تحصیلی بتوانند ساختار اداری و آموزشی خود را سامان بخشند.

  در این مراسم دکتر عبدالهادی حسین زاده رئیس دانشکده سابق علوم زراعی و دامی و دکتر محمد صفری رئیس دانشکده سابق مهندسی بیوسیستم کشاورزی با سخنان کوتاهی از همکاری و مساعدت هیأت رئیسه پردیس و معاونان و اعضاء هیأت علمی گروه های آموزشی دانشکده های سابق تقدیر و تشکر کردند.

  گفتنی است، در پی تغییر ساختار پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، دانشکده علوم زراعی و دامی و دانشکده علوم باغبانی و گیاهپزشکی با هم ادغام و دانشکده جدید « علوم و مهندسی کشاورزی » ایجاد گردید. همچنین با ادغام دو دانشکده مهندسی بیوسیستم کشاورزی و دانشکده مهندسی آب و خاک، دانشکده جدید « مهندسی و فناوری کشاورزی » ایجاد گردید.

  در حال حاضر دانشکده علوم و مهندسی کشاورزی شامل چهار گروه آموزشی زراعت و اصلاح نباتات، علوم دامی، علوم باغبانی و گیاهپزشکی و دانشکده مهندسی و فناوری کشاورزی نیز شامل چهار گروه مهندسی مکانیک ماشینهای کشاورزی، علوم و مهندسی صنایع غذایی، مهندسی علوم خاک و مهندسی آبیاری و آبادانی می باشد.

  یادآور می شود دانشکده اقتصاد و توسعه کشاورزی با دو گروه آموزشی و دانشکده منابع طبیعی با چهار گروه آموزشی از دیگر دانشکده های پردیس کشاورزی و منابع طبیعی هستند که همچنان بدون تغییر به فعالیتهای علمی ـ آموزشی و تحقیقاتی خود ادامه می دهند.


 5. #5

  پیش فرض پاسخ : اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی-تغییر در دانشگاه کشاورزی تهران

  دستاوردهای علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی
  اين پژوهشكده در مدت زمان كوتاه فعاليت خود در راستاي انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي، نتايج و موفقيت‌هاي قابل توجهي در زمينه حفظ محيط زيست و كاهش مصرف آلاينده‌هاي محيطي به دست آورده است، كه در زير به برخي از آن‌ها اشاره شده است:  توليد اولين و تنها برنج تراريخته پايدار ايراني (طارم مولايي تراريخته) در جهان

  ساقه‌خوارها و برگ‌خوارها از آفات اصلي برنج در بسياري از كشورها مي‌باشند، كه براي كنترل آنها سالانه مبالغ هنگفتي صرف خريد سموم شيميايي مي‌شود. ضمن اينكه در اثر كاربرد بي‌رويه سموم شيميايي بعضي از گونه‌هاي اين آفات به سموم شيميايي مقاوم شده‌اند. نكته قابل توجه ديگر زيان بار بودن كاربرد سموم شيميايي براي محيط زيست، به خصوص سلامت انسان و موجودات مفيد موجود در طبيعت مي‌باشد. با توجه به موارد ذكر شده، در جهت كاهش مخاطرات زيست محيطي و كاهش هزينه‌هاي توليد برنج در كشور، براي اولين بار در جهان محققان اين پژوهشكده ژن cry1Ab را از باكتري Bacillus thuringiensis (Bt) جدا نموده و با استفاده از روش بمباران ژني به ارقام زراعي برنج طارم مولايي و خزر منتقل كردند. لازم به ذكر است كه اين ژن،كد كننده پروتئيني مي‌باشد كه فقط بر روي يك سري خاص از آفات سميت داشته و براي انسان، ساير پستانداران و حتي حشرات ديگر هيچگونه اثر سوئي ندارد. ضمن اينكه براي توليد اين سم در گياه از سيستمي استفاده شده است كه باعث مي‌شود سم مورد نظر فقط در قسمت‌هاي سبز گياه توليد شود و در قسمت دانه كه مورد مصرف انسان مي‌باشد, توليد نمي‌شود.

  بذور گياهان تراريخته نسبت به تغذيه توسط لاروهاي مهم‌ترين آفات زراعت برنج در ايران يعني كرم ساقه‌خوار نواري برنج، كرم ساقه‌خوار زرد برنج، كرم سبز برگ‌خوار برنج و كرم برگ‌خوار برنج، داراي ايمني كامل هستند و تمام لاروهاي مذكور كه بر روي اين گياهان قرار گرفتند در مدت كمتر از 3 روز و قبل از ايجاد هر نوع خسارتي مرده و از بين رفتند و نيازي به سمپاشي نبوده است. در كنار اين موارد كليه آزمايشات ايمني زيستي بر روي اين رقم انجام شده است. نتايج اين آزمايشات نشان دادكه كليه خصوصيات آن شبيه ارقام طبيعي برنج بوده و تنها خصوصيت توليد سم در بافتهاي سبز، آن را از ديگر ارقام متمايز مي‌كند. در حال حاضر اين رقم با ارزش، آماده كشت در سطح وسيع در مزارع مي‌باشد، كه با رفع موانع و مشكلات قانوني كشت گياهان تراريخته در دسترس كشاورزان قرار خواهد گرفت. به اين ترتيب اكنون محصولي در اختيار كشاورزان كشورمان قرار گرفته است كه علاوه بر برتري علمي مطلق و منحصر بفرد بودن در سراسر جهان، بي‌نياز از مصرف سموم بوده و ضمن حفظ محيط زيست و افزايش گونه‌هاي مفيد جانوري در محيط، موجب كاهش هزينه‌هاي توليد و عرضه محصولي عاري از بقاياي سموم نيز مي‌شود.

 6. #6

  پیش فرض پاسخ : اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی-تغییر در دانشگاه کشاورزی تهران

  تهيه بانك اطلاعاتي مولكولي و مورفولوژيكي زيتون در ايران
  در حال حاضر، باغهاي اقتصادي زيتون (Olea europea L.) در استانهاي گيلان (رودبار و منجيل)، زنجان (طارم عليا) و قزوين (طارم سفلي) متمركز شده‏اند. سطح زيركشت زيتون تا سال 1372 حدود 5 هزار هكتار بوده است و در پي توجه به خودكفايي روغن‌نباتي، افزايش سطح زير كشت اين محصول در دهه اخير، در سال 1381 به 5/71488 هكتار رسيده است. ميزان توليد روغن زيتون كشور ساليانه معادل 47252 تن مي‌باشد كه از اين مقدار 46864 تن در باغات آبي و 388 تن درباغات ديم توليد مي‌شود. از آنجايي كه هدف اصلي طرح توسعه احداث باغهاي زيتون با عملكرد بالا و استفاده از ارقام پر روغن است، لذا هر گونه اشتباه در كاشت گياهان غيرهدف، جبران ناپذير خواهد بود. در گذشته روشهاي شناسايي بر مبناي خصوصيات مرفولوژيكي استوار بوده است ولي محدوديت تعداد و تاثير شرايط محيطي بر خصوصيات مورفولوژيكي باعث شد كه امروزه استفاده از نشانگرهاي مبتني بر DNA مانند RAPD، SSR،AFLP به عنوان ابزاري قوي براي تشخيص ارقام زيتون به همراه نشانگرهاي مورفولوژيكي مورد استفاده قرار گيرند. در اين طرح به منظور طبقه‏بندي ارقام زيتون موجود در كلكسيونهاي كشور (رودبار، طارم، شيراز، اهواز، كازرون و دزفول) از دو نشانگر RAPD و SSR استفاده شد. نتايج نشان داد كه نشانگرهاي مبتني بر DNA به خوبي قادر به تفكيك ارقام با تكرارپذيري بالا بوده‏اند. همچنين نشانگرهاي اختصاصي در بعضي ژنوتيپ‏ها مي‏توانند به عنوان كليد تشخيص آنها استفاده گردند.

 7. #7

  پیش فرض پاسخ : اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی-تغییر در دانشگاه کشاورزی تهران

  علاوه بر موارد فوق، اختراعات زير توسط اين پژوهشكده به ثبت رسيده اند:

  - شناسايي مكانيسم‌هاي جديد پاسخ به تنش شوري از جمله افزايش بيان سيانيز در گياه هالوفيت سوئدا از طريق روش‌هاي پروتئوميكس

  - بيوراكتور يكپارچه جهت كشت و تكثير انبوه مواد گياهي (شماره ثبت29650 مورخ 19/2/83)

  - تكنولوژي استخراج و خالص سازي تاكسول (داروي ضد سرطان)- شماره ثبت 31258 مورخ 12/12/83

  - دستگاه توزيع كننده مايعات آزمايشگاهي با استفاده از فشار هوا (شماره ثبت 30732 مورخ 17/9/83)

  - تكنولوژي توليد كود بيولوژيك براي مزارع برنج از منبع جلبك‌هاي تثبيت كننده ازت (شماره ثبت 001876 مورخ 19/1/83)

  - ثبت اختراع تكنولوژي توليد كود بيولوژيك از منبع آزواسپريلوم ايراني (شماره ثبت 001877 مورخ 19/1/83 )

  - جداسازي ژن كانديداي مقاومت به بيماري بلايت فوزاريومي سنبله در گندم و ثبت در بانك اطلاعاتي NCBI

  - شناسايي و ثبت بيش از ده ژن در بانك اطلاعات ژن NCBI

 8. #8

  پیش فرض پاسخ : اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی-تغییر در دانشگاه کشاورزی تهران

  شناسايي ژنهاي دخيل در مقاومت گياهان به تنش‏هاي شوري
  تنش‏هاي شوري و خشكي از مهمترين عوامل محدود كننده توسعه و توليد گياهان زراعي در ايران هستند. اصلاح نباتات براي ايجاد گياهان مقاوم به تنش‏ها يكي از راهكارهاي مقابله با شوري و خشكي مي‏باشد ولي متاسفانه به علت تعداد زياد ژنهاي دخيل در مقاومت و اثرات متقابل بين ژنها و محيط، كارآيي آن در حد مطلوب نبوده است. براي بهبود فرآيند اصلاح نباتات، شناسايي ژنهاي دخيل در مقاومت مي‏تواند نقش موثري داشته باشد. بخش فيزيولوژي، بيوشيمي و پروتئوميكس با به كارگيري فناوريهاي روز پروتئوميكس، اقدام به شناسايي ژن‏هاي مختلف دخيل در مقاومت به تنش‏هاي شوري و خشكي در گياهان زراعي و يا وحشي مقاوم نموده است. اميد است با به كارگيري اين ژن‏ها به عنوان نشانگرهاي مولكولي و كاربرد آنها در اصلاح نباتات بتوان در جهت توليد گياهان مقاوم به شوري و خشكي گامي موثر برداشت.

 9. #9

  پیش فرض پاسخ : اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی-تغییر در دانشگاه کشاورزی تهران

  بررسي چند جانبه جنس ساليكورنيا در ايران
  به منظور تامين روغن نباتي مورد نياز صنايع غذايي كشور و همچنين كاهش واردات روغن، طرح بهره برداري از سواحل دريايي شور جنوب كشور، جهت كشت گياه روغني ساليكورنيا با استفاده از آب دريا مورد بررسي قرارگرفته است. گياه ساليكورنيا داراي خصوصيات برجسته اقتصادي و زراعي از جمله وجود مقادير بالايي از روغن (30%) و پروتئين (2/31%) در بذر و همچنين توانايي توليد ميزان قابل توجهي علوفه مي‏باشد. ساليكورنيا گياهي است كه مي‏تواند نمك بيش از 500 ميلي مول را به راحتي تحمل نمايد. در پروژه بررسي چند جانبه جنس ساليكورنيا، گياهان از مناطق مختلف كشور جمع‏آوري و با استفاده از نشانگرهاي مولكولي طبقه‏بندي و شناسايي شده‏اند. همچنين ساز و كار تحمل گياه به شوري و خشكي، بررسي و سپس ژن‏هاي دخيل در تحمل اين گياه در برابر شوري شناسايي شده است. در نهايت كيفيت علوفه‏اي اين گياه و چگونگي زراعي شدن آن در حال بررسي مي‏باشد.

 10. #10

  پیش فرض پاسخ : اخبار و دستاورد های جدید در رشته کشاورزی-تغییر در دانشگاه کشاورزی تهران

  ساخت واكسن گیاهی از تنباكو
  گزارش های دریافتی (۲۸ ژانویه ۲۰۰۶)حاكی از آن دارد كه گروه پژوهشی لابراتوار بیوتكنولوژی دانشگاه توماس جفرسون در فیلادلفیای آمریكا در حال پژوهش روی راه حل نهایی ساخت واكسن ضد سرطان كلوركتان- سرطان كلون و ركتوم- از گیاه ترانس ژنیك (تراریخته) تنبیاكو هستند.
  این گروه پژوهشی از مدت ها پیش فعالیت خود را روی ساخت واكسنی از گیاهان خوراكی متمركز كرده است، چرا كه پژوهشگران این گروه معتقدند گیاهان خوراكی و البته ارزان و قابل دسترس می توانند وسیله بسیار خوبی برای ساخت انواع آنتی ژن ها (واكسن ها) بوده و پس از تزریق و یا مصرف به صورت خوراكی سیستم ایمنی را در مقابل عوامل بیماری زا یا پاتوژن ها فعال كرده و بدن را از گزند بیماری ها مصون دارند.
  دكتر هیلاری كوپروفسكی ،سرپرست گروه معتقد است: «واكسن های تهیه شده از گیاهان در مقایسه با واكسن های رایج بسیار ارزان تر، كم خطرتر، سالم تر و مؤثرتر بوده و مهمتر از همه این كه امكان استفاده از این واكسن ها، به جهت ارزان بودن آنها، در همه كشورهای جهان حتی در كشورهای فقیر نیز موجود است. در واقع با ساخت این واكسن های گیاهی، استفاده از واكسن از حالت اعضا خارج شده و همه كشورها به واكسن های جدید دسترسی پیدا می كنند.»
  نتایج پژوهش ها نشان می دهد MAbهای مشتق شده از گیاهان، بازدارنده رشد غدد (تومور) سرطانی بوده و به راحتی می توانند تكثیر نامناسب سلولی را كنترل كنند. براساس این یافته مهم ،پژوهش های این گروه بر ساخت بازدارنده ها یا واكسن های بازدارنده رشد تومورهای سرطانی از گیاه تنباكو متمركز شد.
  دكتر كوپروفسكی درباره نتایج پژوهش های گروه می گوید: «عملكرد آنتی بادی ۱A-C۰۱۷ مشتق شده است گیاه تنباكوی ترانس ژنتیك بسیار رضایت بخش است؛ به طوری كه این آنتی بادی می تواند نوع خاصی از سلول های سرطانی عامل مولد بیماری آدنوكارسنیوم - رشد نامناسب یا سرطانی بافت های غده ای- را شناسایی كرده و آنها را از بین ببرد.»
  سلول های سرطانی یا بدخیم در غدد یا بافت های بسیار بیمار (مبتلا به سرطان) ، ساختار مولكولی نامناسبی را روی سطح خود ایجاد می كنند كه این مولكول ها یا بهتر بگوییم این ساختار مولكولی نامناسب كه به «آنتی ژن تومورها» معروف است، عاملی جهت بازشناسی سلول های سرطانی از سلول های معمولی و سالم است.
  در بیماری آدنوكارسنیوم، سلول های سرطانی آنتی ژنی موسوم به GA۷۳۳ روی سطح خود ایجاد می كنند كه توسط آنتی بادی (واكسن) تولید شده توسط گیاه تنباكو یا همان آنتی بادی ۱A- C۰۱۷قابل تشخیص و شناسایی بوده و پس از اتصال بر سطح سلول و تخریب آنتی ژن سلول های سرطانی GA۷۳۳، مانع از تكثیر سلول ها می شود.
  شناسایی آنتی ژن سلول های سرطانی پژوهشگران را در طراحی آنتی بادی های مقاوم به این آنتی ژنها یاری می كند. دكتر كوپروسكی می گوید: «پس از بررسی نتایج مثبت حاصل از ساخت واكسن از برگ گیاه تنباكوی ترانس ژنیك برای مبارزه با بیماری آدنوكارسینوم، نوبت به بررسی تأثیر واكسن این گیاه روی بیماری كلوركتال رسیده.این پژوهشگران در نخستین گام دست به تولید انبوه گیاه ترانس ژنتیك (تراریخته) تنباكو زدند تا بتوانند آنتی بادی های مورد نظر را از این گیاه استخراج كنند. در این مرحله پس از رشد مناسب گیاه تنباكو، برگ های گیاه به منظور استخراج آنتی بادی ها جمع آوری شده و پس از بسته بندی در بسته های یك كیلوگرمی به آزمایشگاه ارسال می شوند.»
  اما مهم آن است كه آیا بلافاصله پس از استخراج آنتی بادی ها از برگ تنباكو، آنتی بادی ها قابلیت توقف فعالیت آنتی ژن«۲- GA۷۳۳» (آنتی ژن ناشی از سلول های سرطانی در سرطان كلوركتال) را دارند یا نه؟ دكتر كوپروفسكی و همكاران او برای دستیابی به نتیجه قطعی این پرسش از شیوه رایج تجزیه پروتئین ها موسوم به شیوه وسترن بلات بهره گرفتند.
  نتیجه آزمون وسترن بلات نشان داد آنتی بادی های مشتق شده از برگ گیاه تنباكوی ترانس ژنتیك دقیقاً اثری مشابه آنتی بادی های مشتق شده از موش- با روش پرورش تك كلونی- دارد.
  در واقع آنتی بادی های مشتق شده از گیاه تنباكوی ترانس ژنتیك و موش مانند هم عمل كرده و اثر بازدارنده بر رشد سلول های سرطانی- از طریقت وقف عملكرد آنتی ژن۲ -GA۷۳۳ - در سرطان كلوركتال دارند.
  آنتی با دی های تك كلونی كه توانایی ویژه ای جهت تشخیص آنتی ژن ها دارند به طور معمول با تحریك سلول های طحال موش به دست می آیند؛ اما با وجود تأثیر بسیار مثبت این نوع آنتی بادی ها، قیمت بالای واكسن های تهیه شده از این نوع آنتی بادی ها برای همه كشورها میسر نیست؛ بنابر این آنتی بادی های مشتق شده از برگ گیاه تنباكوی ترانس ژنتیك جایگزین مناسبی برای این نوع آنتی بادی ها است.
  دكتر كوپروسكی در این باره می گوید: پیشرفت تكنولوژی و امكان تهیه آنتی بادی ها مشتق شده از گیاهان كه بی شك اثری مشابه با آنتی بادی های حیوانی دارند، نور امیدی برای تهیه انبوه واكسن های كارا و ارزان قیمت هستند.
  ارزان بودن واكسن های گیاهی و تولید آنها به صورت واكسن خوراكی و عدم نیاز به تجهیزات جانبی چون سرنگ برای تزریق این واكسن ها، گامی مهم درسهولت استفاده از واكسن های گیاهی و در نتیجه ارتقای سطح بهداشت و سلامت جوامع خواهد بود.این پژوهشگران امیدوارند هر چه زودتر برای تولید انبوه واكسن گیاهی ضد سرطان كلوركتال مشتق شده است از برگ گیاه تنباكوی ترانس ژنیك اقدام كنند.

  منبع: www.Seedquest.com

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •